FENOMÉN IGRÁČEK A RŮZNÁ POVOLÁNÍ DŘÍVE I NYNÍ


Legendární figurka míří do poličského muzea, aby potěšila děti a dojala dospělé, kteří si s ní mohli hrát jako kluci a holky už od roku 1976. Výstava návštěvníkům představí historii, bohatou současnost i výrobu oblíbené české hračky. Prohlédnete si desítky figurek nejrůznějších povolání a charakterů s typickým náčiním, nářadím, dopravními prostředky apod. Uvidíte i některé mimořádné IGRÁČKY, kteří byli za éry socialismu vyráběni pro export. Současnou tvorbu budou zastupovat také nové herní řady, v nichž si děti mohou s IGRÁČKY hrát: Handy – skládací prostředí (restaurace, nemocnice apod.) nebo MultiGO – auta. Chybět nebudou ani ostatní výrobky od českého výrobce společenských her a hraček firmy EFKO.

Putovní výstavu připravila firma EFKO-karton s.r.o. a Inspirace Zlín z. s. za podpory Technického muzea v Brně, kde výstava vznikla.

Součástí výstavy bude herna s IGRÁČKY, jejich autíčky apod.

 

Ve druhé částí výstavy se podíváme do starší historie, jak se na muzeum patří. I zde budou představeny české a československé hračky, a to z let 1880 – 1980. Uvidíte celky hraček vážících se k jednotlivým povoláním. Budou to například truhláři a jejich dílny, sedláci či zemědělci s koňmi či traktory, řidiči s různými dopravními prostředky i stroji, lékaři a zdravotní sestry. Hračky ukážou, jak se skladba řemesel a zaměstnání měnila s dobou. Posláním hračky bylo nejen pobavit, ale především připravit děti na budoucí život. Proto chlapecké hračky byly převážně technické – různé stavebnice, hrady, vojáčci, vláčky a další. Děvčatům se nabízely spíš panenky, kočárky, pokojíčky a také hry procvičující jemnou motoriku.

Předměty zapůjčí soukromé Muzeum hraček z Rychnova nad Kněžnou.

Děti dostanou na výstavě mnoho prostoru ke hře. Bude zde připraveno několik zákoutí, která se promění třeba v dílnu, ordinaci, stavební parcelu nebo kuchyni. Kdo ví, třeba si tu vyzkoušejí své budoucí povolání.

 

 

 

 

Městské muzeum a galerie Polička Centrum Bohuslava Martinů v Poličce

Tylova 114, 572 01 Polička

e-mail: jandlova@muzeum.policka.org
webové stránky: www.cbmpolicka.cz
Profil instituce

Pro školy

  • výběr z nabídky edukačních aktivit muzeí a galerií dle obsahu RVP, místa a termínu

Pro muzea a galerie

  • zveřejnění edukačních aktivit přehlednou formou s možností filtrování dle území, vzdělávání a času
  • provázání nabídky edukačních aktivit se strukturou RVP (stupeň vzdělávání, vzdělávací oblasti)
  • jednoduchý a uživatelsky přívětivý editorský systém pro vkládání nových záznamů
  • přehledný archiv všech doposud zveřejněných edukačních aktivit a programů

Seznam institucí

  • více než 60 muzeí, galérií a jiných institucí poskytujících edukační programy v České republice

Opens internal link in current windowZobrazit seznam institucí