Muzejní kufřík - Cesta do Indie


V rámci unikátní výstavy Cesta do Indie, která je ve výstavních sálech Muzea skla a bižuterie přístupná do 20. října 2019, je pro předem objednané školy a skupiny připraven stejnojmenný edukační program pro I. i II. stupně ZŠ, gymnázia i nižší ročníky škol středních.

MUZEJNÍ KUFŘÍK K VÝSTAVĚ CESTA DO INDIE

 • Žáci / detektivové pátrají ve skupinkách po majiteli kufříku – kufřík obchodníka dovážejícího bižuterní zboží do Indie (Kdo jsem?)
 • Muzejní kufřík obsahuje předměty, pojící se s cestou i povoláním obchodníka. Je na žácích, zda odhalí, kdo kufřík vlastní a co je jeho prací.
 • Předměty jsou označeny čísly, která jsou propojena s úkoly v přiloženém pracovním listu. List si děti nechávají pro sebe, předměty se po skončení programu zkontrolují.
 • Muzejní kufřík je určen pro práci se skupinou, správnost úkolů tedy hodnotí pedagog či muzejní edukátor podle metodického listu, kde jsou napsány správné odpovědi. Je určitě možné nad odpověďmi žáků diskutovat, popřípadě je v průběhu programu opravovat postupně.
 • Při zapůjčení muzejního kufříku neškolní skupinou se skupina zapíše na pokladně a obdrží i metodický list, aby si odpovědi mohli zkontrolovat i bez přítomnosti muzejního edukátora.

Úkolem je zjistit, komu patří obsah kufříku, jaký vztah k předmětům v kufříku jeho majitel má, co předměty znamenají a proč v kufříku jsou.

Muzejní kufřík využívá metodiku tzv. objektového učení:

Podle J. H. Shuha je úspěch těchto programů založen na několika skutečnostech.

 • Za prvé: předměty nás dovedou okouzlit, vyvolávat otázky.
 • Za druhé: jsou věci, které dovedou přilákat pozornost každého, bez ohledu na věk, pohlaví, vzdělání a další rozdíly mezi lidmi.
 • Za třetí: předměty jsou často jediným pramenem dějin „obyčejných“ lidí, které však většinu návštěvníků zajímají nejvíc.
 • A za čtvrté: objektové učení nabízí příležitost pro rozvoj intelektuálních dovedností, jež jsou uplatnitelné v profesním i v běžném životě.

Žáci / detektivové pátrají ve skupinkách po majiteli kufříku – kufřík obchodníka dovážejícího bižuterní zboží do Indie (Kdo jsem?). Muzejní kufřík obsahuje předměty, pojící se s cestou i povoláním obchodníka. Úkolem je zjistit, komu patří obsah kufříku, jaký vztah k předmětům v kufříku jeho majitel má, co předměty znamenají a proč v kufříku jsou. Žáci se, díky příběhu a detektivním prvkům dozvídají, že jablonecká bižuterie není jen záležitostí Čech a přilehlých zemí, ale že její sláva sahá až do exotické Asie. 

Program je zakončený tematickou tvůrčí dílnou – výrobou skládaných papírových benglí lepených kamínky či navlékaných náramků s rudraksha perlou.

Typ programu: vzdělávací a rukodělný
Téma: Vhodné: od 9 do 16 let
Místo: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
Délka programu: 135 minut (program s pracovními listy 60 minut, 15 minut pauza, 60 minut tvoření) 
Cena programu: 30 Kč/ žák + pedagog zdarma

Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou

U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou

e-mail: milena.zacharova@msb-jablonec.cz
webové stránky: http://www.msb-jablonec.cz/
Profil instituce

Pro školy

 • výběr z nabídky edukačních aktivit muzeí a galerií dle obsahu RVP, místa a termínu

Pro muzea a galerie

 • zveřejnění edukačních aktivit přehlednou formou s možností filtrování dle území, vzdělávání a času
 • provázání nabídky edukačních aktivit se strukturou RVP (stupeň vzdělávání, vzdělávací oblasti)
 • jednoduchý a uživatelsky přívětivý editorský systém pro vkládání nových záznamů
 • přehledný archiv všech doposud zveřejněných edukačních aktivit a programů

Seznam institucí

 • více než 60 muzeí, galérií a jiných institucí poskytujících edukační programy v České republice

Opens internal link in current windowZobrazit seznam institucí